Podróż na własną rękę do USA: ile to kosztuje

No dobrze: pozachwycaliśmy się trochę amerykańskimi kempingami, przygotowałam dla Was przykładowy plan podróży po zachodnim wybrzeżu, ale odpowiedź na najczęściej zadawane przez Was pytanie wciąż pozostaje zagadką. Dlatego dzisiaj będzie o tym, ile kosztował nasz wyjazd do USA i czy da się wyjechać w taką podróż za mniejsze pieniądze.

Aby post był dla Was bardziej przejrzysty, postanowiłam podzielić nasz budżet na kilka kategorii: wiza, ubezpieczenie, loty, noclegi (i prysznice), wynajem samochodu, paliwo, atrakcje (czyli bilety wstępów, itp.) oraz jedzenie i pamiątki. Pamiętajcie proszę, że podane przeze mnie koszty są orientacyjne: znam osoby, które na taką samą podróż wydały dwa razy więcej, ale po drugiej stronie barykady są też ci, którzy zastanawiają się, na co wydaliśmy aż tyle pieniędzy – jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Planując budżet na wyprawę, po wstępnych wyliczeniach, czyli po zapoznaniu się z cenami noclegów, lotów i jedzenia, okazało się, że podróż na west coast kosztować będzie nas około 20.000 złotych, czyli 10.000 na głowę. Czy to dużo? Być może. Niejeden popuka się teraz w głowę, twierdząc, że za 20.000 złotych można kupić samochód lub zrobić remont mieszkania. To prawda, można. Ale można je również wydać na niezapomnianą podróż na drugi koniec świata! I żaden z tych sposobów nie jest gorszy – pozwólmy każdemu zadecydować samodzielnie, na co przeznaczy swoje ciężko zarobione pieniądze. Jeżeli tak jak ja ani przez sekundę nie zawahacie się przez zainwestowaniem ich w niezapomniane doświadczenie, jakim bez wątpienia jest podróż do Stanów, zapraszam Was do zapoznania się ze szczegółowym kosztorysem naszej czerwcowej, trzytygodniowej wyprawy na zachód.


Wiadomo: bez tego ani rusz. Wizę wyrabialiśmy w grudniu 2017r., a ich koszt dla dwóch osób wyniósł wtedy 320$.

Suma: 135€/160$ za osobę

My zdecydowaliśmy się na cały pakiet: ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, NNW, bagaż i ubezpieczenia kosztów rezygnacji lub przerwania podróży do wartości 4000€. Wykupiłam roczny pakiet, co oznacza, że z ubezpieczenia korzystać możemy przez cały rok – jego koszt rozkłada się zatem na kilka podróży.

Suma: 210€ dla 2 osób

Zarówno do Stanów, jak i z powrotem, lecieliśmy z dwudniowym przystankiem w Anglii, ponieważ druga połowa naszej ekipy mieszka właśnie w tym kraju – oczywiście skorzystaliśmy z okazji, aby trochę pozwiedzać.

Cena za loty na trasie Berlin – Londyn – Berlin (Ryanair): 220€/2 osoby (z 2 bagażami podręcznymi i 2 bagażami rejestrowanymi 20kg)

Cena za loty na trasie Londyn – Los Angeles – Londyn (British Airways): 1000 GBP/2 osoby

Czy możliwe jest kupienie tańszych biletów lotniczych? Jak najbardziej. Przeloty kosztowały nas w sumie 1370€: około 5900 PLN, czyli 2950 PLN za osobę. Na pewno da się lecieć do Los Angeles taniej – chociażby liniami Norwegian z przesiadką w Oslo. Nasze polskie linie lotnicze LOT także czasami oferują bezpośrednie loty z Warszawy do Miasta Aniołów poniżej 2500 PLN – wszystko zależy od tego, czego oczekujecie i w jakim terminie lecicie (loty poza sezonem, czyli od października do połowy maja są znacznie tańsze). Bilety najlepiej kupować z około 6-miesięcznym wyprzedzeniem. My byliśmy dosyć ograniczeni co do terminu (zaplanowany urlop w pracy), dlatego rzuciliśmy się na pierwsze lepsze bilety, które nie przekraczały z góry zaplanowanego budżetu – 1500€.

Za wypożyczenie minivana (Chrysler Pacifica) na 21 dni, z pełnym ubezpieczeniem (LDW, SLI, Roadside Assistance) oraz dopłatą za kierowcę poniżej 25 roku życia (tzw. Young Driver Fee) w wypożyczalni Sixt zapłaciliśmy 1670$. Chodzą słuchy, że da się taniej – być może 🙂 My przed wyjazdem sprawdziliśmy kilka wypożyczalni, jednak ze względu na dodatkowe opłaty za młodego kierowcę, ceny w każdej z nich plasowały się mniej więcej na tym samym poziomie.

Suma: 1670$/4 osoby = 835$/para = 418$/osoba

Przejechaliśmy 4150 mil, a końcowe spalanie to około 11l. Na paliwo wydaliśmy w sumie 700$: większość cen plasowała się pomiędzy 3.50$-4.20$ za galon.

Suma: 700$/4 osoby = 175$/osoba

Wszystkie hotele rezerwowałam na portalu Booking.com. Podróżowaliśmy w 4 osoby i wszystkie pokoje hotelowe, w których spaliśmy, były pokojami 4-osobowymi. Zawsze ustawiałam również filtry: szukałam hoteli z minimalną oceną 8 oraz tych z elastyczną polityką anulowania – aby spokojnie móc odwołać rezerwację, jeżeli potem upoluję coś tańszego lub jeżeli spontanicznie zmienimy plan podróży. Poniżej znajdziecie dokładną listę hoteli i kempingów, w których mieliśmy przyjemność nocować. Każdy z nich mogę polecić z czystym sumieniem. Ceny, które znajdziecie poniżej, są cenami za pokój/miejsce kempingowe.

  • Los Angeles: Travelodge by Wyndham Hollywood-Vermont/Sunset – 266$/2 noce

  • Sequoia National Park: Potwisha Campground – 22$/1 noc

  • Ridgecrest: A Nights Inn – 68$/1 noc

  • Las Vegas: La Quinta Inn & Suites Las Vegas Airport South – 115$/1 noc

  • Grand Canyon: Mather Campground – 36$/2 noce

  • Flagstaff: Highland Country Inn – 98$/1 noc

  • Page: Motel 6 – 150$/1 noc

  • Monument Valley: The View Campground – 21$/1 noc

  • Arches NP: KOA Campground Moab – 70$/1 noc

  • Zion National Park: South Campground – 40$/2 noce

  • Yosemite National Park: (1) Hodgdon Meadow – 26$/1 noc; (2) Camp 4 – 48$/2 noce

  • San Francisco: Chelsea Inn – 226$/1 noc

  • Portola Redwoods: 42$/1 noc

  • Morro Bay: Morro Strand Campground – 43$/1 noc

  • Los Angeles: Friendship Motor Inn – 143$/1 noc

Suma: 1264$/4 osoby = 632$/2 osoby = 316$ za osobę

A sposób na obniżenie kosztów w tej kategorii? Noclegi na dziko, czyli darmowe „kempingi”, które wyszukacie za pomocą aplikacji iOverlander, WikiCamps USA lub FreeCampsites – większość z nich oferuje jedynie miejsce na rozłożenie namiotu, czasami jakąś toaletę (w typie toi toi’a), więc jeśli nie przeszkadza Wam brak bieżącej wody, to korzystajcie śmiało!

Prysznice: ze wszystkich kempingów, na których nocowaliśmy, tylko KOA Campground Moab i The View Campground w Dolinie Monumentów miały wliczony prysznic w cenę noclegu. Na pozostałych musieliśmy za ten luksus dopłacić kilka dodatkowych dolarów.

  • 2 x Yosemite Valley: 20$/2 osoby

W Dolinie Yosemite znajdziecie dwa ośrodki z prysznicami: Housekeeping Camp lub Half Dome Village – każdy z nich kosztuje 5$ za osobę. Pierwszego wieczora udaliśmy się do Housekeeping Camp, który odradzam: kolejka do pryszniców nie z tej ziemi, a do tego…było bardzo brudno. Następnego dnia, z braku alternatyw, pojechaliśmy do Half Dome Village – tutaj nie mogłam narzekać na nic: było czysto i niezbyt tłoczno.

  • 1 x Zion NP: 8$/2 osoby

Prysznice w Zion NP znajdują się w odległości 10 minut spaceru od South Campground – w podziemiach sklepu Zion Outfitter. Jest czysto, kolejek nie zanotowałam, chociaż są tam tylko 4 kabiny.

  • 2 x Grand Canyon: 8$/2 osoby

Prysznice znajdują się na terenie Mather Campground, w pobliżu budki rangerów. O kolejki raczej bym się nie martwiła – kabin jest kilkanaście, czystość na bardzo przyzwoitym poziomie.

  • 1 x Portola Redwoods: 4$/2 osoby

Łazienki na tym kempingu to mój prysznicowy hit wyjazdu: kemping jest malutki, dlatego też znajdziemy tam tylko 2 kabiny, ale czystość – jak na kemping pośrodku niczego – na piątkę z plusem.

  • 1 x Morro Bay: 4$/2 osoby

Jeżeli zamierzacie przenocować na Morro Strand Campground, to aby się wykąpać, musicie podjechać na Morro Bay State Park Campground. Pryszniców jest sporo, więc raczej nie powinniście utknąć w kolejce na długo.

Suma: 44$/2 osoby (22$/osoba)

Temat rzeka: lecąc na west coast, na pewno nie zabraknie Wam okazji do wydawania pieniędzy. Najpopularniejsze atrakcje, takie jak Universal Studios czy wstęp do Kanionu Antylopy do najtańszych nie należą, ale z drugiej strony – nie po to leci się na drugi koniec świata, żeby wszystkiego sobie odmawiać, czyż nie?

  • Universal Studios: 112$ za osobę za bilet jednodniowy

  • Alcatraz: 38$ za osobę

  • kajaki wypożyczone w Wahweap Marina nad Lake Powell: 40$ za kajak dwuosobowy, czyli 20$ na osobę

  • bilety do Upper Antelope Canyon: 60$ za osobę

  • annual pass do parków narodowych: 80$ do podziału na całą grupę, czyli 20$ za osobę

  • wjazd do Doliny Monumentów, gdzie nie obowiązuje annual pass: 20$/4 osoby

Suma: 510$/2 osoby = 255$/osoba

Na jedzenie i pamiątki wydaliśmy w sumie 1070$. Nie chadzaliśmy po restauracjach z gwiazdkami Michelin, ale nie jadaliśmy też tylko kanapek z pasztetem. Czasami stołowaliśmy się w popularnych fast foodach (In-N-Out Burger, Burger King, etc.), czasem gotowaliśmy sobie sami (na kuchence turystycznej – głównie makarony z sosem), a od czasu do czasu trafiliśmy nawet do jakiejś restauracji na soczystego steka lub burgera, aby uzupełnić kalorie.

Suma: 1070$/2 osoby (51$ dziennie) = 535$/osoba (25$ dziennie)

Czy da się zjeść taniej? Wszystko się da: pytanie tylko, po co? Podczas takiej podróży zazwyczaj dużo się dzieje, spędzacie większość dnia na nogach i spalacie setki kalorii, które trzeba jakoś uzupełnić: dlatego też moim zdaniem 20$ dziennie na jedzenie to absolutne minimum. Podczas kolejnej wyprawy zamierzam podnieść wydatki na jedzenie – do 40$ na osobę/dziennie, aby pozwolić sobie na więcej wyjść do restauracji 😉

Wizy: 320$ (1220 PLN)

Ubezpieczenie: 210€ (890 PLN)

Loty: 1000 GBP (5000 PLN) + 220€ (940 PLN)

Samochód: 835$ (3200 PLN)

Paliwo: 350$ (1335 PLN)

Noclegi: 632$ (2400 PLN)

Prysznice: 44$ (170 PLN)

Atrakcje: 510$ (1950 PLN)

Jedzenie i pamiątki: 1070$ (4080 PLN)

= 21 185 PLN/2 osoby, co daje nam 10 593 PLN za osobę


Chętnie posłucham o Waszych doświadczeniach z podróżą na zachód USA: pochwalcie się, na czym udało Wam się zaoszczędzić, a co było absolutnie negatywnym, cenowym zaskoczeniem. Pod koniec podróży zostało Wam kilka dolarów w kieszeni, czy wręcz przeciwnie – wróciliście do domu doszczętnie spłukani? 😉

Mogą Ci się spodobać

46 komentarzy

  1. 2014 rok – 25 dni ok. 32000 zł/4 osoby (2dorosłe+2dzieci), ok. 6700 km
    2017 rok – 25 dni ok. 40000 zł / 4 osoby (2+2), ok. 9200 km

  2. Właśnie wróciliśmy . Niestety tylko 2 tyg. Podróż kamperem i 4700 km. Za to cenowo 6300 od osoby ( przy obłożeniu 6 osób ) . Nie wliczając wizy , .

    1. Wow, cenowo wyszło super! 🙂 Nocowaliście na kempingach, czy też “na dziko”?

  3. 2016 rok = 30dni – około 25000 zł – ok 6 tys km. 17dni Zachód – 2 dni Chicago – 4 dni Miami – 7 dni Nowy Jork. Auto na Zachodzie i Miami. Z lotami Los Angeles- Chicago – Miami- NY. Ale było dużo kombinowania

    1. Bardzo przyzwoicie 🙂 Biorąc pod uwagę, że odwiedzilście obydwa wybrzeża!

  4. Pingback: goodrx cialis
  5. Pingback: canadian viagra
  6. Pingback: Cialis 60mg nz
  7. Pingback: Cialis 20 mg usa
  8. Pingback: viagra dosage
  9. Pingback: generic viagra
  10. Pingback: order actos 30 mg
  11. Pingback: allegra 180mg uk
  12. Pingback: aricept 10mg uk
  13. Pingback: arimidex 1mg cheap
  14. Pingback: order atarax 25 mg